Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Návody

Goto down

Návody       Empty Návody

Příspěvek pro Anonymní Wed Jul 23, 2014 3:03 pm

Pokud máte návod na něco, co pomůže hráčům, ať už během RP, expení nebo dělání reputací a není to zneužití bugu, tak sem s tím ať se to neztratí někde v OOC chatu.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Wed Jul 23, 2014 3:20 pm

Expení miningem


1. Na postavě, kterou chcete naexpit si smažte jednu profesi (nejlíp nějakou farmící) a nahraďte ji miningem.

2. Nafarměte si hodně Copper ore. Už během farmení by jste měli dostávat xp za každý skill, takže je dobré vybrat si místo na farmení poblíž trenéra a ve chvíli, kdy už za vytěženou rudu nic nedostáváte se odnaučit mining a naučit znova- xp se jen pohrnou.
Mapu kde farmit najdete tady. Doporučuji jít nalevo od východu z OG- ressuje se to tam celkem rychle.
Můj tip- pokud máte postavu na vyžším lvlu, kde se vám ji nechce moc expit, nebo prostě chcete mít nafarmeno rychleji, nejenom pobíhat mezi místy kde težit a nevadí vám smazat u té postavy jednu profku, tak použijte tuhle možnost. Ušetříte tím dost času a ještě si při tom na té postavě něco naexpíte.

3. Až se vám už nebude chtít farmit. Zajděte si k trenérovi miningu, odnaučte se současný mining a naučte znova.
Případně pokud chcete expit jinou postavu, tak si přepošlete všechny copper ore(pokud je to lowka s malýma batohama, tak se v poště dobře uskladní než je využijete).

4.:

5.:

6.:

7.  :

8.:

9. Opakujte od bodu č.3 dokud nebudete mít dost naexpeno.

Na lvlu 50 se expení zasekne a ten jeden lvl musíte vyexpit sami. Pravděpodobně na sobě budete mít starý equip. Pokud máte možnost, poproste někoho třeba o protáhnutí Straholme.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty TALBUK MOUNT - Maghari reputace - text by Faelin

Příspěvek pro Anonymní Wed Jul 23, 2014 3:32 pm

No... koukám, že si každý zakládá nový topic na každý návod, takže sem přesunu repku na maghari mounta - takový signature mount Elrendar keep, která talbuky i chová už nějaký ten rok. Dostupné pro postavy 65+ v NAgrandu, autor textu = Faelin

Rovno na začiatok: Je to ľahšie ako sa to môže zdať. Celú repku dokážete získať dokonca aj behom jedného dňa(hoci pri neustále sa opakujúcej činnosti zrejme stratíte príčetnosť), ak ste naozaj odhodlaní a aktívni. Preto sa nenechajte odradiť tým desivým magickým číslom 42000(repka z 0 neutral na 0 exalted), naozaj to nie je problém Smile A teraz k samotnej téme:

Elrendar v RP používa talbukov ako jazdecké zvieratá(má vlastný chov, aj viaceré postavy na nich jazdia...samozrejme, že sú aj iné zvieratá, ale talbuci sú v RP u nás získateľné možno aj ľahšie ako hawkstrideri). Okrem RP hľadiska sú to aj naozaj krásni mounti. Lenže, na to, aby ste ich získali, potrebujete exalted s Mag´harmi. Trochu problém Very Happy
Toto píšem na základe svojich poznatkov zo získavania reputácie pre prípad, že by niekto chcel získať tých mountov ale nechcelo by sa mu hľadať na anglických stránkach, prípadne nevie po anglicky.

Na začiatok, ak ste nevyužili platenú možnosť okamžitého levelu 85, ktorá je v GN manageri, tak ste pravdepodobne robili questy v Nagrande a s Mag´harmi ste minimálne na neutral, pravdepodobne aj na friendly. Tu sa budem zameriavať hlavne na to, čo robiť, keď už questy dojdú, prípadne sa vám ich nechce hľadať a robiť.
Reputácia mimo questov sa získava dvomi spôsobmi. Za zabitie akéhokoľvek ogra v Nagrande získate 10 reputácie a za odovzdanie 10 Obsidian Warbeads(k tomu, čo to je sa dostanem neskôr) dostanete 500 reputácie. Elrendar ako guilda už dosiahla úrovne, keď má +5% reputácie, čiže získate 525.
Spoiler:
Najprv teda postup. V modrom a hnedom kruhu môžete predávať predmety. Halaa(modrý kruh) je ovládaná buď Alianciou alebo Hordou. V prípade, že ju má Horda, sú tam vendori, u ktorých môžete predať nadbytky. Hnedý kruh je Garadar, tam budete predávať, ak má Halau tá modrá nákaza, pričom tam aj budete odovzdávať Obsidian Warbeads. Keďže vám bude padať mnoho itemov, služby obchodníkov naozaj využijete Very HappyČervené kruhy sú miesta, kde budete získavať reputáciu.
Severné sa nazýva Northwind Cleft. Je tam 19 ogrov, čiže 190 reputácie, buď mimo alebo v jaskyni. Južné je Southwind Cleft, ogrov je tam taktiež mimo a v jaskyni spoločne 18. Jediné, čo budete robiť je prelietavať medzi týmito miestami. Zabijete všetko v Northwind Cleft, preletíte k Southwind Cleft. V ideálnom prípadne budú mať naši Halau a vy budete môcť predávať po ceste. Pozor, Obsidian Warbeads nikdy nepredávajte.
A teraz čo sú to tie OW? Ide o predmet, ktorý má približne 45% šancu, že padne a ogrov v Nagrande. Podľa mojich skúseností je taká stredná hodnota v každej z dvoch oblastí, kde budete, 6-7 OW za jednu masovú vraždu danej oblasti. Samozrejme, že sa to líši, raz som získal 12, raz 1(viete, že ste na tom zle, keď už aj štatistika je proti vám(týmto by som sa chcel poďakovať Taharisovi za túto povzbudzujúcu frázu, dalo mi to síl pokračovať a tiež hovoriť sarkasticky Very Happy)). Maximum, ktoré môžete mať, je 200, preto si dávajte pozor na počty a radšej to pri stovke odovzdajte.
A teraz k času. Čo je vtipné je, že hoci ľudia sa možno boja toho desivého čísla 21000, čo je reputácia, ktorú musíte získať z revered na exalted, nehovoriac už o 12000 z honored, niet sa čoho báť. V čistom hernom čase by som to odhadol na 7 hodín, čo som išiel z 3500 friendly na 0 exalted(dokopy 35500 reputácie). A to som prvú hodinu len hľadal vhodné miesta, pričom ďalšie približne tri som bol len v severnej časti a čakal na respawn(aby som ale pripomenul, vtedy som bol 81 warlock, čiže som hodil Immolate a nechal ich pribehnúť a umrieť len následkom jedného kúzla...môže sa líšiť od classy a levelu). Čiže, zosumarizovať to, možno to dáte aj pod 6 hodín. Skutočne sa niet čoho báť.

Na koniec pár tipov:
1. Pozrite si questy. Hlavne pri questoch, kde máte proste zabiť jedného nepriateľa často dostanete cez 700 reputácie a trvá to pár minút. Naozaj to stojí za to.
2. Choďte sami. Videl som, že niektorí hráči ponúkali iným, že si dajú s nimi group a len ich poťahajú po Nagrande, zby získali repku z ogrov. Nerobte to! Ak ste v groupe dvaja, získa každý za ogra len 4 repky, OW získa len jeden z vás. Je to extrémne nevýhodné pre vás, lebo vám to možno aj zdvojnásobí čas získavania repky a tiež pre toho, kto je na follow, pretože namiesto toho, aby robil niečo produktívne ako RPil si prezerá FB a je na follow Very Happy Ak idete sami, máte to za dva dni niekoľkohodinovej hry, ak idete vo dvojici, poriadne sa ponamáhate a strávite tam o dosť dlhšie.
3. Vďaka chybe je momentálne potrebné sa znovu učiť riding. Kým sa nenaučíte druhú úroveň, talbukov si nemôžete pridať(kúpiť áno, ale jazdiť nie). Ak sa vám to stane, proste vbehnite za riding trainerom a naučte sa to.

Dúfam teda, že vám tento návod pomôže a vy získate krásne kozy...ehm...teda...viete, ako to myslím Very Happy


Naposledy upravil Eynor dne Wed Jul 23, 2014 3:36 pm, celkově upraveno 1 krát

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Boj přes ROLLY/ RP soubojový systém - text by Faelin

Příspěvek pro Anonymní Wed Jul 23, 2014 3:35 pm

Niekedy sa to stáva, že na evente nemáme GM a ideme do boja proti mobom, ktoré sú omnoho slabšie ako myänapríklad, my sme levely 80 a oni levely 40). V tomto prípade sa stáva, že sme schopní sa cez danú oblasť presekať len na autoattacku a nič sa nám nestane.
Pri obyčajných nepriateľoch to nič nie je, lebo zas nie je problém si predstaviť, ako sa skupina 6 vojakov dokáže dostať cez jedného človeka s mečom a koženým brnením, prípadne cez nejakého akolytu. Ale čo ak ide o mocného mága, silného démona alebo obrovského nemŕtveho? Cez niekoho takého by sa mala problém dostať aj celá armáda, nie ešte skupinka vojakov.
Vtedy je najlepšie ísť na boj cez emoty. Toto je len moja predstava, ako by to mohlo vyzerať, pripomienky sú samozrejme vítané Smile
Pretože dobre spravený boj cez emoty môže byť rovnako zábavný ako boj proti GM s 7500k HP a silnými spellmi. Navyše v tomto prípade sa môžu zapojiť aj low levely. Treba ale, aby bol takýto typ boja zvládnutý dobre.

1. Hráč emotujúci za nepriateľa
Ideálne je to OOC vodca eventu, pretože ten najlepšie vie, čo zodpovedá jeho predstavám a ako je daný nepriateľ silný. Emotí za útoky a obranu nepriateľa.
Tento hráč emotí za nepriateľa, rolluje zaňho a tiež popisuje hráčom veci ohľadom neho(napríklad to, ako vyzerá, aké má zbrane) a hovorí zaňho. Prakticky emotí za dve postavy: seba a nepriateľa, pričom pre rolly preňho platia rovnaké pravidlá.

2. Kolá rollov
Tu ide o to, aby postavy nemali nerovnosť pri útokoch. Niektorí(ako napríklad ja) sú schopní písať rýchlejšie ako iní a teda aj stihnúť viac emotov a rollov než iní. Eynor spomínala, že by bolo dobré robiť na kolá. Každý hráč zaemotí útok a hodí si roll. Ide len o jeden útok a jeden roll.
Samozrejme, ak dakto neohlásene AFKuje a je 5 minút ticho, tak sa naňho kašle, nech už si to rieši sám, prečo jeho postava nerobila absolútne nič počas boja. Hráči sa tiež môžu rozhodnúť zdržať sa rollu a emotu v prípade ich útokov.
Následne sa hodí roll za nepriateľa, následkom čoho sa zaemotí, ako dopadol útok.
Pri útoku nepriateľa si rollnú všetci a podľa toho sa zas určí, či mu ušli alebo sa ubránili, prípadne či boli zasiahnutí a zranení.

3. Útoky
Charakter a znalosti vašej postavy sú nad rolly. Ak vám roll nevyjde, nemusíte RPiť zbabranie veci. Dám príklad na seba: Aby sa Faelin netrafil na stojaci cieľ, to naozaj neexistuje...veď má tréning. Naproti tomu sa cieľ mohol uhnúť jeho fireballu, mohol ho nejako vykryť, prípadne proste nebol zasiahnutý dosť silno, aby mu to ublížilo(napríklad to vrazilo do brnenia). A aj keby obrana bola 100 a útok 1, neznamená to, že musím emotiť neschopáka, ktorý nevie ako útočiť.
Navyše, mnohí nepriatelia sú OP. Taký hnus môže byť aj ihelnička a stále chodí...odseknite mu hlavu a je po ňom. Môžete sa trafiť, byť schopní a aj tak sa nepriateľ ubráni, prípadne proste ho tým nezabijete.
Ide o to, ako ste schopní si vymyslieť, čo sa mohlo stať. Ide o kreativitu, ktorá je na RP potrebná, pretože boj nie je v RP o permanentnom kúzlení jedného spellu alebo sekania tým istým štýlom počas vašej 5-ročnej kariéry. Postavy možno vedia veci, čo spelly nedokážu, a to platí hlavne o melee postavách(ja si s mojím warlockom dáko tie shadowmage kúzla pokryjem).
Ako povedal Vladimír Iľjič Menethil, premýšľať, premýšľať, premýšľať.

4. Nerollovať všetko
Zdeno prebehne k nepriateľovi.
/roll 5
Zdeno má krivé nohy a následkom toho sa potkne sám o seba.
Pri bitke na rolly ide o to, aby to bol rovnocenný súboj, nie aby ste stratili nadvládu nad akciami svojej postavy. Pokojne môžete páliť šíp za šípom, pokojne môžete sústrediť paľbu na jedno miesto, byť obratní, len jednoducho zásadné veci ako to, či nepriateľ bol zabitý vaším útokom nechajte na roll. Inak je tu voľnosť...a môžete aj ujsť z boja a nemusíte rollovať, či vás na úteku nezabil :DProste, používať zdravý rozum.

Ako pri obyčajnom RP sa nestane, že zrazu budeme majstrami. Ide o to, nabrať skúsenosti, ktoré by nám umožnili po nejakom čase brať takýto štýl boja ako samozrejmosť. A ako iste viete, GM nemáme vždy a preto by bolo len dobré byť schopní spraviť aj niečo takéto Smile
Let the discussion begin Very Happy

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty k boji přes rolly - text by Eynor

Příspěvek pro Anonymní Wed Jul 23, 2014 3:37 pm

Chtěla jsem k tomuhle jen dodat, že doopravdy není nutné rollovat vše, pokud máte v boji výhodu, nebo hrajete zkušenou postavu. Plecháček proti elfovi s dýkou je relativně v bezpečí... plecháček proti ohnivému mágovi... škvarek.

Například si odmítám rollovat za Hawke v šermu proti nováčkovi nebo mágovi - pouze na věc, kterou doopravdy nečekala, nebo o které by rozhodla náhoda.
Stejně tak si nebudu v klidném prostředí rollovat na to, jestli se mému mágovi podařilo soustředit na kouzlo, které už sesílal X-krát.
Zbývá jen potvrdit: use your brain, use moderation.

Používejte mozek a buďte umírnění.

Velký vykřičník do duelů, ovšem: neRPěte reakce svého soka!!!

Např. emoty "Pepík se rozmáchne a rozsekne soka ve dví" versus "Pepík se rozmáchne a zkusí soka rozesknout ve dví" jasně dávají znát, kde je možnost hraní s i s druhým hráčem a pokračování duelu a kde vás čeká /ignore.

Během duelu s Valendisem včera mi ještě došla jedna věc:
na začátku boje vysvětlete OOC do party, jaké máte zbraně a jestli jsou volné nebo v pochvě atd. Klidně zmiňte i ty co máte ukryté za předpokladu, že toho sok PG nezneužije. Předejdete nedorozuměním.

Protože pokud položím ruku na dýku za opaskem, ta dýka není tasená. Jen mi ruka spočinula na jílci. Kdokoli by mi do té ruky vrazil, neprobodne mne, čepel je obalená kůží.
Chápu, že herní grafika ukazuje dýky jinak, proto - pro jistotu - níže uvedu zbraně mých charů, které in RP potkáte a jsou kontaktní, popřípadě často bojují i proti postavám.

Farstrider Zirael Hawke:

Sgt. Aerin Windsong:

lady Eynor Sunhand-Astrae:

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty by Faelin

Příspěvek pro Anonymní Wed Jul 23, 2014 3:38 pm

Hmm, to opísanie postáv je vlastne dobrý nápad Very Happy

Faelin Darksun:

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty by Ceroth

Příspěvek pro Anonymní Wed Jul 23, 2014 3:39 pm

Ceroth Sunhand:

Falanthir Brightspear:

Valendis Kaer'menan:

Ken'jun:

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Čas v RP

Příspěvek pro Anonymní Thu Jul 24, 2014 5:27 pm

V realite sme nútení držať sa nudného všedného plynutia času a ak náhodou nie sme Doctor Who, nemáme s tým veľmi čo spraviť. Ale v RP je to úplne inak. Avšak horšie, ako tá realita (vaše nadšenie trvalo asi dve sekundy, všakže?) Very Happy
Najprv ale začnime tým dobrým. Toto je primárne pre nováčikov. Doba dňa je taká, akú si poviete. Dokonca aj deň je taký, aký si poviete. Prečo? Je to jednuduché: Vaše postavy majú čas, ktorý vy nie.

Tí z nás, ktorí pracujú alebo navštevujú školu a nemajú zrovna voľno, majú voľnú len časť dňa. A aj z tej časti nám ukrajujú čas povinnosti a iné záľuby. Dokonca aj keď ľudia lognú to WoW, tak nemusia byť v RP, ale napríklad si zájsť dung alebo vyxpiť postavu. A aj keby ste mali chuť na RP, možno tam nikto nebude. RP väčšinou býva večer, hoci cez víkendy som už zažil aj poobedné (teraz mám na mysli hromadnejšie RP, také, kde budete dvaja, môže byť kedykoľvek, keď ste online). Tradične keď sme v pevnosti, RPíme daný deň, pričom niekedy sa zmení doba dňa, aby to bolo v súlade s povinnosťami, príchodmi a odchodmi postáv.

Ten rozdiel je hlavne viditeľný na misiách. Ako príklad uvediem výpravu do Karazhan, ktorú si mnohí pamätajú. Malá skupinka z pevnosti sa tam zliezla viacerými spôsobmi, prišli aj niektorí z priateľov pevnosti, potom aj menšie vojsko (tvorené prevažne z NPC). A potom sme mali myslím tri dni na zastavenie černokňažníka/mága Goriana de Raya a jeho pána, démona Malchezaara. Dialo sa tam mnoho vecí, šlo sa do Outlandu, do Blackrocku, do karazhanskej krypty, dvakrát do Karazhanu samotného, do Blasted lands. Toto všetko trvalo viac ako tri dni, avšak celé sme to RPili ako ten krátky časový úsek. Uvádzam to ako príklad toho, aby ste sa nefixovali na to, že dnes je streda, zajtra štvrtok, pozajtra piatok, potom sobota a my do troch dní musíme zachrániť svet. Pretože v piatok a sobotu bude polovica potrebných ľudí preč, ale postavy predsa nebudú sedieť na zadku a čakať, kým sa ľudia uráčia a vrátia sa domov. Takže, nebojte sa pracovať s časom a meniť ho podľa potreby, ale ak to spravíte, uistite sa, aby všetci účastníci vedeli, že je iný čas, než by normálne bol.

A teraz druhá časť. Tá problematickejšia. Tu som si všimol, že chyby robia aj skúsenejší RPeri a ani nemôžem dať ruku do ohňa za seba, že som to nespravil aj ja Very Happy
Všetko toto sa dá ľahko vysvetliť jediným príkladom:
"Faelin Darksun je tieňový mág z Elrendaru, ktorý pochádza z dediny Fairbreeze a nejaký čas žil v Ratchete."
Tak, tu máme peknú rozvitú vetu. Prečítajte si ju, zapamätajte si ju a skúste ju povedať. Teraz tú istú vetu napíšte (pokojne na to využite možnosť "Odpovedať", ale nech vás vesmírna kačica chráni, ak potom stlačíte tlačidlo a v tejto téme bude 10 odpovedí popisujúcich bydlisko môjho maina). Ak nie ste Chuck Norris krížený so Speedym Gonzalesom, asi ste to povedali rýchlejšie ako napísali.

Príklad bol uvedený a teraz k pointe. V reálnom živote hovoríte a hovoríte to za seba. Pochybujem, že pri obyčajnom rozhovore máte nejaké veľké prestávky v reči. Avšak v RP nielen, že píšete, vy ešte hovoríte za niekoho, kto môže byť úplne iný ako vy. Ako príklad môžem znovu uviesť Faelina. Je zástancom toho, že účel svätí prostriedky (hoci s určitými hranicami). Ja mám zas úplne iný názor. Faelinove rozhodnutia a aj to, čo povie, je iné než to, čo by som spravil alebo povedal ja. Keď hovorím s kamarátmi, rodinou alebo spolužiakmi, nemusím veľmi rozmýšľať nad tým, čo poviem a ide to pekne plynule. V RP niekedy aj minútu rozmýšľam nad tým (a som zúfalý, lebo neviem na nič prísť), čo by asi ten Faelin na to povedal (do tej minúty rátajte aj milión pokusov o napísanie niečoho zmysluplného, pričom na konci aj tak len poviem "Zaujímavé") Very Happy

Všetko toto len pridáva sekundy a možno aj minúty k trvaniu rozhovoru. Ale reálne by ten rozhovor trval minútu. Ak neveríte, pozrite si screeny z nejakého eventu a prečítajte text z nejakého, kde je toho hovorenia zobrazeného dosť. Zistíte, že to trvalo veľmi krátko. Ale v realite, keď to bolo písané, to pokojne mohlo trvať minúty.

To, že ľudia píšu, prípadne aj reagujú pomaly, je normálne a nie je to nič zlé. Nie každý má obrovské skúsenosti s písaním dlhých textov alebo správ, môže RPiť postavu, ktorá je naozaj absolútne odlišná od jeho povahy a poriadne sa zapotí, kým pri nejakej ťažšej téme vôbec napíše nejakú vetu.

Môže sa napríklad niečo preberať v guild chate a diskutujúci nemajú čas písať do RP. To neznamená, že jeho postava tam stojí s prázdnym výrazom a slintá 5 minút, kým niečo povie.

Zhrnúť to, všetko, čo sa v RP povie, by v realite bolo povedané rýchlejšie. Ono v tom každodennom pokeci v pevnosti to ani tak nezáleží, ale keď sme na nebezpečnom mieste a vykecávame sa 10 minút, tak to neznamená, že sa vykecávame 10 minút. A rozhodne to neznamená, že veliteľ misie je neschopný babrák, ktorý dovoľuje zdržiavanie sa na nebezpečnom mieste, dokonca sám zdržiava.

Prípadne, to najhoršie, čo sa dá spraviť, je obviniť niekoho iného z toho, že vás ignoruje alebo že, v prípade veliteľa, je úplny babrák bez logického myslenia, ktorý necháva vojakov 15 minút stáť a kecať na jednom mieste, a následne z toho vyvodzovať IC dôsledky. Také veci môžu znechutiť danú osobu nielen IC, ale aj OOC.

A preto, čo je podstatné: Uvažujte logicky. Pozrite sa, či sa toho naozaj povedalo toľko, aby to bol nejaký dlhší časový úsek. Predtým, než začnete niečo ohľadom tohto RPiť, spýtajte sa do guild chatu. Nevyvodzujte následky len z toho, že už 5 minút len dakde stojíme a hovoríme, prípadne, že sa na vašu postavu ešte nikto neobrátil a nezačal s ňou hovoriť behom pár minút odkedy prišla. Ostatné postavy vás neignorujú, veliteľ misie nie je idiot, ďalší elfovia na vás nepozerajú s prázdnym výrazom v očiach a neprežívajú malú bdelú kómu. Proste len, ako som už spomínal, čas v RP sa nerovná reálnemu času. A znovu, spýtajte sa ostatných ľudí, ako to je, koľko tam vlastne stojíme, ak nemáte istotu, len to hneď nedávajte všetkým najavo, že sa nič nedeje, pretože ono sa reálne niečo deje, len my sme pomalí (alebo sme na záchode) Very Happy


Naposledy upravil Faelin dne Sat Jul 26, 2014 4:27 pm, celkově upraveno 1 krát

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Připrav se na převrat epochální, připrav se na tu nejhorší lest

Příspěvek pro Anonymní Fri Jul 25, 2014 10:25 am

Schválne, kto vie, odkiaľ to je? Very Happy
No, rovno to odspoilerujem, je to pieseň Be prepared z českej verzie Levieho kráľa, ktorú spieva Scar a teda logickou úvahou dôjdeme k tomu, že sa ideme rozprávať o zlých postavách. Nie o zle zaRPených, ale o zlých povahovo.
Nejdem tu teraz dávať návod na to, ako niečo také RPiť, ale skôr rozobrať, o čo pri nich vlastne ide. Hráči, ktorí RPia už dlhšie to už zo skúsenosti zrejme vedia, čiže toto je hlavne pre nováčikov, ktorí si vyberajú, ako RPiť, prípadne už začali a len si prezerajú fórum. Dúfajme, že v druhom prípade doteraz neboli napáchané veľké škody Very Happy

Rovno vysvetlím. Byť zlý vo fiktívnej realite je super. Je to niečo osviežujúce, keďže drvivá väčšina ľudí je vo svojej podstate dobrá (Schválne, koľkí vaši spolužiaci alebo kolegovia majú sebecký plán, ktorý uškodí veľkému množstvu ľudí a potopí školu/firmu? Asi ich veľa nebude). Lenže je tu jeden problém: Zlí ľudia nie sú veľmi milovaní inými.

Videli ste Avengers? Super film o superhrdinoch, kde tím bojuje proti spoločnému nepriateľovi, Lokimu, ktorý sa snaží ovládnuť Zem. Ak ste videli, tak viete, že okrem bojov ten Loki veľa sociálnej interakcie nemal, maximálne pokec s bratom, šéfom a polovicu filmu bol vo väzení, kým protagonisti Tony Stark a Bruce Banner mali peknú bromance a kopu dialógov.
Aby sme to porovnali na RP, Elrendar je tím Avengers. Postavy majú svoje chyby, je tu pár Hulkov, pár psycho Ironmanov, nejaký ten staromódny kapitán Amerika, ale celkovo sme na tej dobrej strane. Pointa? Chcete byť záporňák, fajn, ale asi budete na opačnej strane ako my.

Nechcem tým nikoho odrádzať, pretože skutočne záporné postavy, ktoré sú hlavnými postavami daného hráča, nielen účelovo pre príbeh, sú super. Avšak veľmi si okrem nejakých akcií, kde bude stáť proti nám, nezaRPí.

Samozrejme, sú tu aj postavy typu Scara, ktoré sú medzi nováčikmi populárnejšie. Proste, navonok vyzerajú, že sú s nami, ale reálne majú svoje úmysly, ktoré sú dosť často nekalé. V tom prípade sú tie postavy v pevnosti, hovoria s tými dobrými, avšak ak nie sú majstrami pretvárky, je na nich niečo vidieť. Pozrime si zas toho Scara. Ten chlap žil mimo ostatných a okrem jeho naivného synovca a nasraného brata nemal zas veľmi veľa sociálnej interakcie.

Pointa? Áno, budete na eventoch, budete na hromadnom RP v pevnosti, ale napríklad, ak budete tí zlí a sebeckí, nebudú postavy vašimi priateľmi, nedostanete sa na vyššie priečky v pevnosti (Dali by ste titul seržanta niekomu, koho všetci neznášajú a máte o ňom pochybnosti, prípadne, nechali by ste ho ako majstra dohliadať na učeníkov alebo mu dali zodpovednosť nad magickými problémami, ktoré ohrozujú pevnosť? Asi nie). RPíte traja a dve ďalšie postavy sú priatelia? Je šanca, že sa tí dvaja priatelia budú chcieť o niečom súkromnom porozprávať a proste od vás odídu. Nie je to ignorancia alebo bránenie v RP, proste je to to, ako oni RPia svoje postavy.

Ak to naozaj máte premyslené a je to to, čo chcete robiť, tak do toho choďte. Len si uvedomte následky, ktoré môžu vzniknúť. Určite aj v realite máte mnohí niekoho, s kým veľmi nevychádzate, dokonca ho možno aj naozaj neznášate (ak nie, tak to je super, mám radosť aj za vás Smile ). Pozvali by ste niekoho takého na pivo alebo Kofolu? A ak je to niekto z práce alebo školy, tak s ním síce budete tráviť čas, ale inak sa stretnutiam chcete vyhnúť.

Prenesené do RP, ak Faelin neznáša Lyanora, lebo Lyanor je hajzel, čo si myslíte, ak bude mať Faelin zverenú nejakú misiu, vyberie si Lyanora do tímu? No určite nie. Dokonca by hráč hrajúci za veliteľa misie mohol mať super OOC vzťah s tým, kto hrá druhú postavu, ale keď sa postavy neznášajú, proste to nepôjde.

Dlhšie hrajúci hráči majú už viac postáv. Čiže, ak Faelin by neznášal Aerin, tak sa nič nedeje, ona prelogne na Hawke a hurá, ide sa na misiu. Lenže ak je to vaša jediná postava, môže sa naozaj stať, že sa nedostanete na výpravu. A je potrebné si uvedomiť, že rovnako ako hrať záporňáka a byť nepriateľom s nejakou postavou (prípadne aj robenie napriek danej postave) je vaše RP, RP toho druhého hráča je zas to, že nie je debil a nevezme na misiu niekoho, komu neverí a nemá ho rád. Hlavne keď toho niekoho môže nahradiť niekým iným, kto má podobné schopnosti. A verte mi, hoci pre vás to môže byť nepríjemné, že sa tam nedostanete, z pohľadu hráča, ktorý RPí vedúceho misie, je poriadne nepríjemné, keď mu na ňu idú zrazu postavy, ktoré nepozná (a nepozná ich ani nikto iný z prítomných) alebo ich nemá rád, lebo ostatní hráči si povedali, že idú za tieto postavy a rovno sa pripletú na dôležitú výpravu vojenského charakteru.

Znovu opakujem: Je to naozaj to, čo chcete RPiť? Dobre. Ale počítajte s prípadnými následkami činov vašej postavy. Nebudú to OOC následky, pokojne môžete popritom, čo sa vaše postavy idú zabiť, mať obrovskú zábavu na guild chate, ale IC sa môžu veci pre vás poriadne pokaziť. Degradovanie na nižšiu vojenskú hodnosť, pobyt vo väzení, prípadne aj vyhnanie z pevnosti. Áno, už aj to sa stalo a pri vážnejšej veci by to pokojne mohlo byť aj pod trestom smrti.

Nemusíte sa báť, vašu postavu vám bez vášho súhlasu nikto nezabije, to sa nerobí. Avšak IC má prednosť pred OOC v ostatných prípadoch a teda nečakajte nejaké zľutovanie, ak vaša postava niečo spraví a ešte sa tým bude pýšiť.

Zničil som vám nádeje? Nebojte sa, skutočne som veľmi milý, chápavý a navyše dobrý klamár Very Happy
A teraz vážne. Slovo na koniec. Byť zlý vyzerá lákavo a možno si myslíte, že je to úžasne originálne a super. Problémom je, že to isté si povedali mnohí pred vami (ako nám ukazujú meme komixy, všetci ľudia sú vlastne v základe rovnakí, hoci si myslia niečo iné). Možno hrať toho dobrého chlapíka, ktorý ani nemá nejaký bombastický príbeh vyzerá nudne, avšak nemusí byť. Verte mi, že v RP sa vám príležitostí na úžasné veci v príbehu postavy len nahrnú. Ale o tom až v ďalšom návode Smile


Naposledy upravil Faelin dne Sat Jul 26, 2014 4:28 pm, celkově upraveno 3 krát

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Kto som? Prečo som tu? Kto zabudol spláchnuť?

Příspěvek pro Anonymní Fri Jul 25, 2014 11:48 am

Porozprávajme sa o tom, kto sú naše postavy. Toto je zas pre nováčikov, skúsení hráči už vedia, ako si spraviť príbeh postavy a aké sú obmedzenia (nebojte sa, nie sú vôbec nejaké vážne, väčšina nováčikov ich dodrží a ani o tom nevedia Very Happy ).

Skončili ste strednú školu. Idete na vysokú školu alebo do zamestnania. Máte 18 alebo 19 rokov a dostanete sa do nového prostredia. Ste plne psychicky rozvinutá osobnosť s vlastným životom, minulosťou, zážitkami, názormi a záľubami.
To isté sa deje v RP, keď do Elrendaru príde nová postava. Daná postava žila celý svoj život nami nepoznaná a zrazu sa tu zjavila.

Väčšina ľudí žije obyčajný život. Žijú s rodinou, chodia do školy, potom do ďalšej, idú na dovolenky, chodia von s priateľmi, zažijú lásku a podobne. Pár ľudí má akčnejší život, napríklad kŕmi tigre veveričkami alebo niečo iné podobne šialené.
To isté platí o postavách. Žili svoj život, väčšinou obyčajný (v rámci medzí Azerothu) a teraz prišli do nového prostredia. Napriek tomu majú svoj príbeh.

Takže, na začiatok, vek. Väčšina našich hráčov sú elfovia z Quel´Thalasu, hoci sú tu aj iné rasy alebo elfovia z iných miest.
Krvaví elfovia sa po znovuobnovení Slnečnej studne dožívajú približne tých 3000 rokov. Sú tam isté odlišnosti a nejasnosti, ale tými vás teraz netreba zaťažovať. Elfovia dospievajú tak ako ľudia. Ktokoľvek vám povie niečo iné, má zastarané informácie. Podrobnosti vysvetlím trochu nižšie.

Ohľadom toho, čo prežili, tu je odkaz na časovú líniu hlavných udalostí. Nebudem tu všetky rozpisovať, stačí sa spýtať na guild chate alebo v OOC diskusii na to, čo vám je z toho nejasné a ľudia vám to vysvetlia.
http://wowpedia.org/Timeline_(Ultimate_Visual_Guide)
My sme momentálne v roku 28 od otvorenia Temného portálu (dej Cataclysm).

A teraz k tým starým informáciam. Odkaz ide na wowpediu. Je to jedna z wikipédií o WoW. Druhá je wowwiki. Nepoužívajte ju. Ak vám niekto dá odkaz na niečo z wowwiki, nájdite si tú istú tému vo wowpedii. Pred niekoľkými rokmi totiž z wowwiki odišli okrem jedného všetci administrátori a založili wowpediu. S tým by síce problém nebol, keďže by síce wowwiki mala menej informácií, ale bola by v poriadku. Lenže medzitým Blizzard, ktorý je tvorcom WoW, vyhlásil, že všetko, čo bolo v spoločenskej RPG hre WoW, ktorá je stará možno už aj 10 rokov, nie je záväzné pre príbeh (ak sa nepovie inak). Pre príklad, v RPG hre bolo povedané, že elfovia dospievajú vo veku 110 rokov. Neskôr to bolo zrušené a elfovia dospejú v rovnakom veku ako ľudia. Lenže wowwiki stále hovorí o 110 rokoch, keďže to nikto neopravil. A takto vznikajú nezrovnalosti v RP Very Happy

Späť k hlavnej téme. Čo sa týka veku, odporúčam vám hrať mladšieho elfa. Je ľahšie zahrať dvadsiatnika, dokonca tínedžera, ako zahrať niekoho, kto má tri storočia života a skúseností za sebou.

Druhý bod. Povaha. Ideálne je prebrať si aspoň časť charakteru od vás, prípadne RPiť niekoho, kto je len prenesením vašej osobnosti do sveta Azeroth. Bude sa vám omnoho ľahšie reagovať na všetko, čo sa povie, lebo nebudete musieť toľko uvažovať, čo by na to asi povedala vaša postava.

Ďalej, príbeh. Premyslite si, čo postava zažila, kde bola, koho poznala. Nemusí to byť nič bombastické (niekedy to ani nie je najlepšie). Pokojne môžete aj jednoducho byť elf, ktorý nezažil nič výnimočné a jednoducho celý čas žil v Quel´Thalase, kým sa nedopočul o Elrendare, kam sa išiel dať naverbovať. Prípadne, ak máte príbeh v hlave a neodporuje základnému príbehu hry (Tu treba dávať veľký pozor, nemôžete si vymyslieť napríklad vojnu alebo nejaké nové veľkomestá, ktoré nikto nepozná. Na druhú stranu, to, že ste žili v domčeku na pobreží Eversongského lesa, ktorý v hre nie je, to nie je problém. Herný svet je menší než je ten svet v príbehu, čiže miesto pre takéto miesta tam je. Len to neprehnať. Vždy s mierou Smile ), pokojne môžete niečo také použiť, prípadne napísať poviedku na fórum. Máme tu na to tému, čiže pokojne vymýšľajte a píšte Smile
Nie je zlé, že vaša postava má aj búrlivejšiu a zaujímavú minulosť. Ak je ten príbeh dobre vymyslený, je to úplne super. Avšak, všetkého veľa škodí. Odhadnite si zdravú hranicu a neprekročte ju. Ak neviete, aká to je, tak pokojne sa pýtajte skúsenejších ľudí, radi vám poradia a usmernia vás vo vymýšľaní vášho príbehu Smile

Schopnosti. Nuž, tu je to zložitejšie. Kedysi, na serveri Czechdream (niektorí hráči odtiaľ, čo sú tu, majú stále taký názor) bola zásada: Všetko si treba vyRPiť. Nebojte sa, tu sme na Soulwelli a v Elrendare, pokojne môžete byť už vycvičený vojak alebo mág, prípadne aj liečiteľ alebo krvavý rytier (elfský paladin). Len treba  udržať mieru. Máme tu generála Farstriderov, máme tu veliteľku Krvavých rytierov, máme tu politických predstaviteľov Quel´Thalasu a aj predstaviteľov magistrov. Nemôžete byť jedným z týchto veliteľov rovnako ako nemôžete len tak zrazu byť kapitánom v Elrendare.

Hoci, teraz sú už elfovia z Quel´Thalasu menej aktívni a tí, ktorí by s týmto mohli mať problémy, sú už asi aj preč, čiže si myslím, že istá voľnosť tu je a nie je problém povedať, že váš mág je magister zo Silvermoonu, alebo že váš hunter je farstriderský seržant alebo poručík.

Pri schopnostiach je treba dávať pozor, aby ste sa nezvrhli do OP vraždiaceho stroja. OP znamená overpowered, čo by sa dalo voľne preložiť ako "príliš silný". To je, keď vaša postava je schopná poraziť všetkých mágov z Elrendaru bez problémov, aj keby na ňu šli všetci naraz, ako farstrider dokáže vbehnúť medzi 10 nemŕtvych a vyjde bez škrabanca alebo podobné veci. Dúfam, že chápete. Čo možno ešte neviete, ak nemáte skúsenosti, je, že s takými postavami je strašná nuda. Niekedy je dobré nevedieť všetko, byť v koncoch, byť vyčerpaný, zúfalý, prehrať súboj, mať pochyby o svojich schopnostiach...proste, byť človekom...hoci tu ste elfom Very Happy To, že vaša postava nie je dokonalá jej dodáva na dôveryhodnosti. Vojak bojuje v bitke? Je po nej unavený. Mág pracuje na zložitom kúzle? Je vyčerpaný. Bojuje sa, niekto sa zraní. Verte mi, byť dokonalý nie je vôbec dokonalé Very Happy

Niektorí skúsenejší hráči majú OP postavy. Avšak to, že sú OP je vidieť raz alebo dvakrát za niekoľko mesiacov. A niekedy to ani nie je vidieť. A niekedy ich výhoda má zas nejaký negatívny vedľajší účinok, prípadne si kvôli tomu museli prejsť poriadnymi útrapami, aby to získali. Myslím si, že dobré pravidlo je: Nechať náročnejšie veci na tých skúsenejších.

Ak si myslíte, že vaša postava na tom bude horšie než iné, pretože je slabšia, prežila toho menej, nebola obrovským hrdinom, tak sa nemusíte báť. Po pár mesiacoch v RP budete o svojej postave môcť povedať veci, ktoré budú znieť úžasnejšie než čokoľvek, čo by ste si vymysleli (a bude to znieť úžasnejšie než ste sa cítili pri tom RP). Hovorím z vlastných skúseností.
Takže, aby som to zhrnul všetko do jednej myšlienky: Nevytvorte si úžasnú a výnimočnú postavu. Nechajte ju stať sa úžasnou a výnimočnou.

Ak by ste mali nejaké otázky, prípadne pripomienky, pokojne mi napíšte v hre, na fóre alebo Skype (danther7) Smile

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Tue Jul 29, 2014 8:24 am

Nějaký čas jsem čekal, než jsem mohl finálně popsat Orkeltovy zbraně, jelikož jsem věděl, že se to ještě změní. V zájmu zachování rovnováhy Matrixu dodávám pár informací o zbraních a stylu.
Orkelt Thunderhorn:

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty NPC, pravidlá a zákony

Příspěvek pro Anonymní Tue Jul 29, 2014 10:23 am

Možno sa vám to bude zdať čudné, že tieto veci sú spojené, avšak reálne ide o veľmi prepletené témy.

BAM, ide príklad! Very Happy
Faelin sa z nejakého dôvodu ide pobiť s Lyanorom priamo na nádvorí pevnosti. Je piatok večer a teda je v guilde online málo ľudí. Prebehne krvavá bitka, pri ktorej sa bude aj sekať mečom a budú vystrelené tieňové kúzla. Keďže ich žiaden hráč nevidel, po bitke si nejako odkráčajú sami do svojich ubikácií bez akýchkoľvek následkov okrem vzájomnej nevraživosti a prípadných zranení.
Úplne v poriadku, však? NIE!
Prečo? Pretože tu sú NPC.

Ako príklad dám Elrendar, avšak to platí pre každé iné mesto, pevnosť alebo krajinu v rámci Hordy. V zozname členov pevnosti, ktorý pred nejakým časom dala Eynor, som napočítal približne 30 postáv (nie hráčov, ale postáv), ktoré tvoria posádku pevnosti. Toto číslo ani zďaleka neodzrkadľuje realitu.

Pôvodný Elrendar tvoria tí Scryeri, ktorí sa vrátili z Outlandu po obnovení Studne. Odvtedy sa samozrejme točili postavy, niektoré zomreli, mnohé sa pridali a to patrí aj u tých čenov, ktorí v RP nie sú. Čiže, NPC.

Momentálne je Elrendar samostatnou krajinou, ktorá je síce malá, ale aj tak má počty aspoň v stovkách (ak chcete presnejšie čísla, spýtajte sa Cerotha, ja môžem len odhadovať). To nám dáva možnosti napríklad mať na misii viac vojakov, ako je hráčov (príkladom je Seradane alebo Karazhan, kde boli prítomné desiatky vojakov), avšak okrem možností prichádzajú aj obmedzenia.

A tu sa už dostávame k tomu, čo chcem povedať. Po prvé, Elrendar má vlastné zákony, ktoré treba dodržiavať. A po druhé, má aj elfov, ktorí zabezpečia, aby dodržané boli. Nejde o políciu, ale o stráže, prípadne aj náhodných elfov, ktorí zrovna sú vo vašom okolí.

Ak by teda prebehla bitka medzi Faelinom a Lyanorom, pravdepodobne by bola zastavená už na začiatku strážami. Ak by Faelinovi hrablo a vyvolal by v strede nádvoria sukkubu, nemohol by sa IC prechádzať po pevnosti s démonom za chrbtom. Pravdepodobne by ho zastavili už pri vyvolávaní. Len preto, že v pevnosti nie sú prítomní ostatní hráči, neznamená to, že si môžete IC robiť, čo len chcete. OOC si samozrejme môžete poletovať na drakovi okolo pevnosti vo svojom OP equipe z dungov.

Nemôžete napríklad vojsť do väzenia, ak nemáte povolenie. Len preto, že tam 24 hodín denne, 7 dní v týždni nestojí nejaký hráč ako stráž, aby vás zastavil, nič nemení na fakte, že tam je strážca. A ak ten nie je v kóme, nepustí vás tam. A dokonca ani to, že ho tam nevidíte (keďže Hearthglen myslím strážcu pred pivnicou v pevnosti nemá) neznamená, že tam nie je. Rovnako nemôžete vstúpiť do veže mágov, ak nie ste mág alebo to nemáte v danej situácii niekým povolené. To isté platí pre komnaty lorda a lady atď.

Uvedomte si, že pri niektorých situáciach nielen, že by ste boli potrestaní, ono by vám to ani nebolo umožnené. Je to asi ako keby som si ja chcel nakráčať do kancelárie prezidenta Slovenska. Čo myslíte, podarilo by sa mi to?

Zákony a pravidlá je potrebné dodržiavať. Elrendar ich má myslím dosť dobre stanovené, máme na to celú sekciu vo fóre, čiže si ju prečítajte. Nevedomosť vás síce OOC ospravedlní a len preto, že vbehnete do väzenia a zabudnete, že tam reálne nemôžete, vás nikto nezabije ani nevyhodí z guildy.

Avšak ak budete tieto pravidlá ignorovať a pravidelne porušovať, veľmi to vašemu obrazu u ostatných hráčov nepomôže. Nemám na mysli, že sa niečo stane vašej postave, ono ak sa pobijete s niekým, rátajte, že vás asi hodia do väzenia a potom budú z toho aj IC dôsledky. Ak však desaťkrát dvaja hráči RPiaci farstriderov vbehnú do veže mágov a budú tam RPiť a vždy po hodine ich nejaký iný hráč nájde, nemôžu tí dvaja čakať nejaké pochopenie.

Existujú hráči, hlavne niektorí nováčikovia, ktorí kašlú na všetko, čo sa povie, na zákony daného územia, na pravidlá, ktoré sú tam stanovené, na to, že ho pri jeho RP reálne sleduje 10 stráží, ale on aj tak nahlas vykrikuje o svojich plánoch na vraždu kapitána. Doteraz som mal to šťastie, že som žiadneho takého nestretol. Avšak, čo som počul, po nejakom čase s takými ľuďmi ostatní prestanú RPiť, dajú ich do ignore a oni si sami odpília všetky možnosti RPiť. Preto vám radím: Rešpektujte to, čo vedúci guildy alebo iných RP skupín stanovili a tiež sa snažte logicky uvažovať. Verte mi, nie je to vôbec ťažké a rozhodne sa lepšie RPí aj vychádza s hráčmi, ktorí toto chápu Smile

Dodatočná poznámka: Územie Elrendaru je tvorené nielen pevnosťou, ale aj Elrendarským a Thalaským priesmykom a územím Elrendarského údolia za pevnosťou (v Galérii Elrendaru je mapa, aby ste si mohli pozrieť, ako to asi je rozložené). Kým údolie nebude mať stráž na každom metri a teda ak si zájdete do divočiny a budete RPiť to údolie, môžete sa aj prizabiť (hoci stále je to podľa práva územie Elrendaru, čiže je to asi ako zločin spáchaný v lese...stále zločin, aj keď to nikto nevidel a neskôr sa naň môže prísť), ale priesmyky sú dobre strážené. Preto rátajte, že aj keď ste pred bránami pevnosti (Hearthglenu), ste stále na území Elrendaru.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Rozhodovanie za iné postavy

Příspěvek pro Anonymní Fri Aug 29, 2014 1:43 pm

Jedna zo základnejších a aj dosť logických vecí, ktoré ale nie je zlé spísať a pripomenúť. Hlavne keď sa jedná o niečo, čo som počul, že neovládajú úplne aj niektorí skúsení RPeri (nie nutne od nás).

Uvediem príklad: Eynor mi spomínala (dúfam, že nevykopne Faelina z Arcana za to, že to tu píšem Very Happy ), že sa jej už dávnejšie stalo, že sa dozvedela od niekoho zo Silvermoonu niečo o svojich postavách, o čom ani nevedela. Neboli to klebety, bolo to niečo, čo tie postavy spravili. A ona to pritom neRPila. Proste, ostatní hráči počas RP za postavy povedali, že sa niečo stalo, lebo sa im to hodilo do príbehu. A zrazu sa stalo niečo, čo sa nestalo.
Koniec príkladu.

RP sa odohráva vo svete Azeroth a postavy sú jeho obyvateľmi. Hoci sa Azeroth od Zeme v mnohom líši, to, že daní obyvatelia sú povahovo približne rovnako ako na našej planéte, je rovnaké. Nejde tu však len o povahu, ale aj o osobnosť ako celok. Každá postava je samostatná osobnosť so svojimi myšlienkami, názormi, rozhodnutiami. Avšak, rovnako ako pri skutočných ľuďoch, aj pri týchto postavách celkovú osobnosť poznajú len ony (čiže my, hráči, ktorí za nich RPíme).

Teraz to rozdelím na IC a OOC časť. Z IC hľadiska je každé rozhodnutie postavy jej rozhodnutím a korešponduje s jej charakterom, schopnosťami a ostatnými vlastnosťami. Jej reakcie na veci sú jej vlastné a sú pre ňu charakteristické.

A znova príklad Very Happy Predstavme si, že výprava, ktorej sa zúčastnil Faelin, išla bojovať proti skupine nemŕtvych a nekromantov. Avšak v meste hráča Faelina  zrazu vypadla elektrina a chudák Faelin hodinu nemohol rozbehnúť internet. Nakoniec životodarná energia znovu prešla káblami a Faelin sa logol do hry. Ostatní zatiaľ stihli výpravu dokončiť, nakopali nemŕtvakom zadky, nekromantov rozprášili, proste všetko krásne. A Faelinovi povedia, že jeho postava sa celý čas krčila vzadu, mala na sebe tieňový štít a kryla sa pred akýmkoľvek útokom.
Čo je problém? Problém je to, že Faelin by to nikdy neurobil. Reálne by sa zapojil do boja, možno by dokonca bojoval aj mečom.

Toto bol dosť hrubý príklad, reálne myslím každý, kto Faelina aspoň raz videl bojovať vie, že to nie je zbabelec, ale ako názorná ukážka to dúfam poslúžilo. Charakter postavy je totiž známy len hráčovi. Ono to tak z pohľadu ostatných vyzerať nemusí, ale RPeri majú premyslené, aké budú ich odpovede, akcie, postoje. A ak za ich postavy rozhodnete čo i len maličkosť, možno tým práve nejakú tú charakterovú vlastnosť, ktorú nepoznáte, úplne popriete.

Ako to ale riešiť, ak je to potrebné? Napríklad, čo teda spraviť, keď Faelin hodinu počas misie nie je prítomný? No, jednoducho. Bol tam, robil to, čo ostatní, prežil to a išiel so skupinou až kým znovu nelogol. A v prípade niečoho zložitejšieho sa dá vždy s hráčom dohodnúť, ako to bolo, nech sa tým nepoškodí charakter postavy Smile

A teraz ideme k tej časti, v ktorej je previnenie horšie. OOC.
To, že niečo bude trochu proti charakteru postavy sa dá pretrpieť. Ono možno sa dá vymyslieť aj niečo, čo umožnilo, aby sa tá postava tak zachovala. Čo je problém je, že sa niekto bude doslova znehodnocovať to, čo ste vytvorili a vyšperkovali. Žiaden hráč, dokonca ani Gamemaster, nemá právo povedať, čo vaša postava spravila. Nemá právo rozhodovať o niečom, čo je vašou záležitosťou. Je to prejavom obrovskej neslušnosti voči druhému hráčovi, ktorý sa o tú postavu stará a dáva jej svoj čas, energiu a kreativitu.

Samozrejme, ak ste nadriadeným danej postavy, máte právo dať jej rozkaz. Faelin ako Strážca a majster má právo dať príkaz Ogatixovi, ktorý je učeník. Avšak bez ohľadu na následky má Ogatix plné právo odmietnuť. Samozrejme, keďže Elrendar je pevnosť s hierarchiou, následky z toho byť môžu. Ale stále platí: Jedine vlastník RP postavy má právo za túto postavu hrať a rozhodovať o jej činoch a nikto iný nemôže povedať, čo tá postava spravila alebo nespravila, prípadne ako sa rozhodla. Nikto iný.

Nemôžete nerešpektovať ostatných hráčov a ich postavy a pritom dúfať, že oni budú rešpektovať vás. Samozrejme, ako vždy, chyby sú povolené, stane sa, že občas sa niekto pozabudne a povie IC niečo o inej postave, čo sa nestalo (nemusí to byť ani úmyselné, proste si len zle niečo zapamätal). Avšak ak to budete robiť opakovane a úmyselne, aby ste si "obohatili" svoje RP, ostatní hráči s vami nebudú chcieť RPiť. Koniec koncov, prečo by mali, keď sa potom nasledujúci deň budú dozvedať, čo ich postava spravila a len sa čudovať, že kedy to odRPili. Ako vždy treba pamätať, že ostatné postavy sú RPené ďalšími ľuďmi a z OOC hľadiska je každá z nich rovnako dôležitá, ako tá vaša. A robiť im to, čo by ste sami nechceli, aby niekto spravil vám, naozaj nemôže viesť k ničomu dobrému.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Sat Aug 30, 2014 7:43 am

Díky za příspěvek a doufám, že ho budeš sám brát vážně, abych se zas přímo při hře nedozvěděla, jak a kam má postava střílela, přestože jsem online, hraji za ní a nic takového co bylo slyšet od tebe a Avianny, jsem nepsala.
Stále pak jsme v začarovaném kruhu s kázáním vody a popíjením vína. Omluva už proběhla, dál to nebudu řešit. Děkuji Smile

PS. Jsou situace, kdy za sebe postava rozhodovat nemůže - například jsme tu měli odlog hráče v polymorfu.
Tam jsme pak logicky předpokládali, že byl odveden k mágům, kteří mu pomohli, a pak na marodku, protože byl po boji. Je to stejný předpoklad jako to, že ten, který odlogne uprostřed výpravy či boje, se jí účastní dále, pokud není zraněn.
Povinností takového hráče pak ale je si po logu zjistit, co se tedy dělo z pohledu skupiny.
A ne že to začne řešit ve chvíli, kdy se objeví celá družina a chce pokračovat, místo toho se stojí a vysvětluje. Sami dobře víte, že někteří na to RP mívají max 3 hodiny od 9 večer.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Sat Aug 30, 2014 8:57 am

No, odo mňa to bola len IC otázka, IC predpoklad, niečo, čo Lyanor nevidel, ako sa stalo, ergo, mohol pokojne aj povedať, že Catheryn je zelenina a ona by ňou nebola Very Happy Proste, išlo o IC otázku. To, že som si nevšimol, že si AFK a po Avianninej odpovedi hneď IC spýtal na tvar hrotov kapitánky, bola holt nepozornosť a moja chyba, keďže som nepočkal na odpoveď oboch strán. Ale úmysel čokoľvek upraviť u Aerin rozhodne nebol.


Ono toto je primárne na to, keď hráč povie OOC, že sa niečo stalo (ako to bolo so šípom v OOC, to neviem, nezaregistroval som to v tom momente, čiže nemám dosť informácií na vytvorenie názoru). Ono keď napríklad Avelion obvinila Faelina z černokňažníctva a pomáhania Gorianovi a čo ja viem čoho ešte, bolo to IC. Tam ide o klebety, predpoklady. Keď Faelin povie o Lyanorovi, že je skrytý alkoholik a v údolí sa nemodlí, ale slope, bude to IC osočovanie. Keby ale hráč za jednu postavu povedal o postave druhého hráča, čo robila (čo neviem, či bol príklad aj tu, možno Avianna napísala to so zadkom len ako vtip (ak je tam na konci vety v raide smajlík "Very Happy", tak to asi nebude myslené ako vážna výzva a snaha o úpravu postavy)), to by už bol ten prípad. Ale, ak išlo o vtip, vtip je proste vtip, nemusí byť podarený, ale brať ho vážne, to naozaj môže len priniesť škodu a zvady (preto všade hádžem smajlíky, keď píšem OOC...ak prestanem, ide o vážnu diskusiu...a ak začnem používať drsnejší jazyk...som asi riadne nasr...dený (čiže aj toto je len ako vysvetľovanie, upresňovanie, kuracie mäso, čo len chcete, aby to bolo)) Very Happy

A teraz uber off topic: Osobne si napríklad myslím, že čo sa dáva pri bojoch na rolly, že či niekto trafil...to je úplna hlúposť. Nemyslím, že či zranil alebo zasiahol, ale či trafil. Napríklad, Aerin ako skúsený lukostrelec bude asi schopná aj v tej hmle aspoň približne trafiť...prípadne tesne minúť felhounda. Takisto pri údere mečom alebo kúzlom (to je zas pri tomto prípade, či kúzlo vyšlo...no hádam nie sú mágovia s rokmi skúseností nejakí derpovia, ktorí nevedia vyčarovať ohnivú guľu). Proste, ten útočník, ktorý mal nešťastie a hodil 1, zrazu nezblbol a nezabudol, ako sa používa zbraň, len proste súper stihol uhnúť alebo odraziť útok. Ale to asi podrobnejšie rozoberať je na inú diskusiu Smile

Hmm, a zas som sa rozpísal Very Happy

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Sat Aug 30, 2014 8:59 am

Šíp byl "vtipná poznámka" OOC v raidu, kterou jste bez čekání na reakci vzali jako hotový emote... právě ten druh blbých vtipů, před kterým Ceroth varuje stejně jako před narážkami OOC v guildě během RP. Na to je ale expert Ave a další.

Můj jediný koment k rollu 7 na ty šípy byl ooc do raidu, že střílím "někam" - stejně tak, když mi později spadl PC během boss fightu dalo se předpokládat, že si cvičený farstrider odvede svou práci.

Protože tohle téma se týká návodů k zlepšení RP, nerada bych, aby se to zvrhlo ve flame, takže si odpovědi pro dál šetři do OOC diskuse, děkuji.



Co se týče eventu - vím, že s tím nemáš zkušenosti, Avelion, myslím, že to bylo fajn, hráči se bavili i báli, bylo to správně namíchané pve a RP. Jen to chce vzít v potaz RP zkušenosti postav, jak psal Faelin - Thanalovi padne 1, to neznamená, že neví, jak se drží meč, Catheryn si hezky rollne na použití světla, ve kterém se cvičí, a je to ignorováno.
Já se jen přiznám, že mi v tom, jak letěly řádky, unikaly některé emoty, takže jsem si třeba myslela jak se Catheryn léčí přes prokousnutou plátovou botu Very Happy za to se omlouvám, měla jsem pocit, že jí prve musím ten kov dostat z masa.

Veskrze chválím, že sis s tím dala práci, že Ceroth byl super i s těmi omezenými právy, co má teď, také to, že jste to po dohodě zkrátili na 3 patra z 5 a že na mlhu se psal popis jen těm co měli zrovna "smůlu".
Je z toho poučení pro příště.

Jediné, co bych vytkla je podobnost těch dvou "velkých" bojů na rolly. Felhound a Elidei. Myslím, že se na rolly měl nechat jen jeden, jinak ten boj s felhoundem (alespoň pro mne) dalece předčil a zastínil samotného "bosse". Ale to může být i tím, že se mi zresetoval PC a o polovinu boje jsem přišla.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Wed Dec 31, 2014 9:16 am

Milá, drahá Eloyn.
Ke včerejšímu duelu - i po opakovaném upozornění, kdy ti došly argumenty a uchýlila ses k obhajobě "tak pokud nemám šanci vyhrát duel, tak to dejde do RP pravidel" bych ti ráda připomněla: hle, ono to zde již dávno JE. Otázkou je, jestli ses to kdy obtěžovala přečíst



Abych citovala Faelina o pár odstavců výše i sebe:

z Faelinova návodu:

Z reakce Eynor na RP duel:

Zbývá jen dodat, že to celé je samozřejmě o dohodě obou zúčastněných a vy jste včera do duelu šli for fun a měli jste "humornou" sázku.
A abych odpověděla na tvou otázku, Eloyn, zda tedy nemáš právo vyhrát duel jako trdlo, co neumí držet meč, proti zkušenému bojovníkovi typu Orkelt, dlouho pravidelně cvičící Engiee či Thanalovi, který na sobě pracuje 20 let?
NEMÁŠ.

Protože i když máš v duelu šanci na dobré rolly, výsledek je předem jasný, pokud oba nemáte vyrovnané zkušenosti v daném typu boje. A věř mi, že se Thanal rval po hospodách určitě častěji, než ty.

Je to úplně stejné, jako byste si dali další kolo v magii či útoku světlem a Thanalos měl štěstí na roll a vyhrál. Ačkoli rpí elfa, který nikdy nevyužil svůj potenciál k magii a nikdy nevěřil ve Světlo.

Ergo a proto má být předem daná dohoda, jak duel dopadne. Slabší, nezkušený či znevýhodněný (raněný, očarovaný atd.) v něm nemůže vyhrát, ale může mít pár pěkných ran, které zaemotí. A rozhodně platí, že zkušenost a vlastnosti postavy jsou nad jakýkoli roll. Speciálně tohle se s tebou v duelech totiž opakuje stále dokola, včetně toho, že jakmile na rolly prohráváš, život, svět a my nejsme fér a spustíš ooc qq do party.

Pomalu a jistě sklouzáváš k OP hustodémonství, které absolutně nebaví nikoho, kdo má tu "čest" s tebou RPit. RP není o tom vše vyhrát, všude být první, vše vědět první, není to soutěž na body.
Je to stejné, jako když se rozhodneš RPit gigola a během hádanky ho rpíš jako sebe či Avelion a dodáš mu stejné znalosti a změníš povahu, kterou jsi u něj do té chvíle rpila.

Nakonec budeš hádanky řešit tím, že si rollneš, zda tě něco napadlo? Já už ti raději žádné RP oznamovat nebudu, ani na skype, určitě si najdeš vlastní.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Thu Jan 22, 2015 8:51 am

Dávam to sem, nech sa to nestratí v hlbinách OOC diskusie. Podľa mňa výborný článok na tému zbroje a zbraní.

http://roleplaying.cz/povidani-o-zbrojich/

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Tue Feb 10, 2015 12:40 pm

Oficiální timeline, dospělost i stáří z pohledu nelfa a belfa - nutná znalost angličtiny, ale co neumíte vy, umí google translator. A pokud ne, poradíme.
Vše je psáno v době počátku expanze cataclysm, tedy se váže i na naši "realitu" na soulwellu.
Jak zjistíte, nelfové mají dlouhá období, kdy nemají co dělat, krom poletování po lese a opylování Nordrassilu. Ale tak už to bylo.

Rokem 0 se rozumí otevření Dark Portalu, které se týkalo věcí daleko na jihu... jež samozřejmě vznešené elfy daleko na severu nezajímaly. Časem začaly, jak jinak.

http://wow.joystiq.com/2011/05/08/all-the-worlds-a-stage-elves-and-timelines-in-roleplay/

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Tue Feb 10, 2015 1:33 pm

No, tam je ale problém, že tie čísla sú z WoW RPG, ktorú Blizzard dal ako non-canon. Asi ako keď draenei a eredari boli zmenení pre TBC, pričom to bol retcon, nie nové informácie (Illidan nestretol draeneiov, stretol broken draeneiov), alebo ako sme sa dozvedeli o geografii Draenoru až vo WoD, ale neznamená to, že by to neplatilo aj na normálny Draenor.
Ohľadom toho veku, krvaví elfovia dospievajú tak, ako ľudia. Príkladom je Valeera Sanguinar, ktorá je fyzicky dospelá, ale počas dobytia Quel´Thalasu bola dieťa. Ďalej aj elf v Eastern Plaguelands, ktorý sa ide pridať ku Argent Crusade a spomína, že keď bol mladý, tak chodil do Ghostlands mlátiť nemŕtvych.
http://wow.gamepedia.com/Tarenar_Sunstrike
Ono ten vek elfov, celé to 60 - 110, je odvodené z RPG hry, ktorá odporuje tomu, čo je v hre a literatúre. A keďže Blizzard povedal to, čo povedal, je len logické, že v skutočnosti elfovia starnú tak, ako ľudia. Na wowpedii je inak aj dĺžka života rás, ktorá má novšie verzie informácií a všeobecne u krvavých elfov ráta s obnovením Studne, čo WoW RPG neráta.
http://wow.gamepedia.com/Lifespan

Inak, tá "dospelosť" by sa ale mohla rátať aj normálne v RP z tých údajov. Na porovnanie sú dobrí hobiti. Dospelosť mali, keď mali 33, ale to bola dospelosť z hľadiska kultúrneho. Reálne dospievali už skôr (Pipin mal 29 v čase konania Pána prsteňov a nikde nebolo v knihe ani spomínané to, že by bol v niečom iný, než zvyšní hobiti). Čiže, tá stovka by mohla byť kultúrnou dospelosťou, kým reálne by dospelí boli už dávno. A na základe vymretia väčšiny rasy sa to nemusí teraz už nejako riešiť a elfovia berú fyzickú dospelosť ako dospelosť (kto by čakal 80 rokov, kým využije elfa len preto, lebo kultúrne nie je vyspelý? Tu máš luk, ideš sa cvičiť na Farstridera Very Happy ).

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Tue Feb 10, 2015 2:26 pm

Jasné, linkovala jsem to i kvůli nelfům, to zaprvé; a canon lore se samo o sobě rozchází v mnoha bodech, to zadruhé. Neustále narážím ale na "dospělé devatenáctileté elfy". Blbost. Možná tak fyzicky. Z hlediska elfa před pohromou by tohle byli teenageři, přesně tak, jak jsou.

Zatřetí, dohoda na našem serveru je, že neexistuje moc starších krvavých elfů - podle lore téměř všichni vymřeli při Pádu Silvermoon.
Ta dohoda byla, že fyzicky dospějí téměř jako člověk (téměř, určitě NE stejně rychle), ale "duševně" či "právně" dospělí a patrně tak uznaní i v rámci svého studia, profese a specializace, budou až po desítkách let.

Příklad tohoto bys mohl vidět v reálu, kde si dítě zajisté lidé mohou pořídit již ve 12 (a jasně, jsou extrémnější případy), protože jsou fyzicky/reprodukčně dospělí. I tak se doporučuje právě na tohle zcela jiný věk - a mentálně a materiálně jsi pro takovou věc zralý zhruba kolem 25, kdy máš dostudováno a snad máš štěstí a máš i práci. To je více než dvojnásobek věku, kdy by "to už šlo".
Pokud je elf fyzicky dospělý kolem 25 (například v DnD, které Blizzardi vykrádají nejvíce), tahle skutečná materiální svoboda by měla logicky přijí tak v 50, kdy se dostane do skutečné dospělosti.

Předpokládám, že tím se řídí i lore elfů - dospělost podle toho, zda jsou schopni mít a vychovat další generaci. A hádej, proč se to u nich nehemží dětmi. Obzvláště od Pohromy, kdy zůstali právě povětšinou "dospívající teenageři", kteří děti mít nebudou.

U nočních elfů se dospělost dlouho řešila jen u žen, když většina mužů "spala" - údajně se pozná právě podle schopnosti mít vlastní rodinu, vykonání "rite of passage" a označení tváře elfky jejími "markings", které jsou něco jako totemový znak.

Nicméně i mimo RPG se ukazuje jakási "maximální" délka života belfa v textech a manze kolem 800, pak to Anasterian značně překročil. Takže bych neřekla, že je RPG až tak mimo.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Tue Feb 10, 2015 2:30 pm

A speciálně k Tarenasovi: dělal jsi s ním ty questy? Já ano. Chová se u nich jako desetileté dítě.  Dobře, jako puberťák nejhoršího kalibru, ne jako zralý elf. Navíc hovoří o "mládí" ne o dětství.

He appears to be somewhat young (especially by elven standards), as he notes that he would often sneak into the Ghostlands to do battle with the undead in his youth - the Ghostlands only claiming that name a few short years ago.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Anonymní Tue Feb 10, 2015 3:18 pm

Robil, ale nefungovali všetky Very Happy Vlastne aj u Tolkiena na to mali hobiti výraz. "Dvadsiatnik" bolo označenie pre skutočného dvadsiatnika, ale u nich to bolo aj označenie hobita, ktorý síce už nie je dieťa, ale nedosiahol tú formálnu dospelosť a je vlastne nezodpovedný a nie ešte ten "skutočný" dospelý (čiže vlastne reálne hobitský dvadsiatnik). A aj USA to má tak inteligentne. Pracovať môžeš, dane odvádzať môžeš, dokonca sa môžeš aj oženiť, ale piť, fajčiť a voliť pred 21 nie je možné...lebo dôvody.
Všeobecne ale zodpovednosť nie je ani tak o tom, aká rasa si, ale ako na teba vplýva okolité prostredie. Napríklad, v minulosti neexistoval tínedžer, boli deti a potom, po dosiahnutí istého veku, už mohol človek normálne pracovať a vlastne bol braný za dospelého, hoci z nášho poňatia bol ešte veľmi mladý (ten film s Russelom Crowom o tej britskej lodi, Master and Commander sa to myslím volalo, tam bol dobrý príklad tejto situácie. Dospelí ľudia v našom ponímaní tam pracovali na lodi spolu s deťmi (aspoň z nášho pohľadu to boli deti) a dokonca tie "deti" boli aj nadriadené). Ono v súčasnosti sa tá hranica tiež posúva, čím ďalej, tým vyššie. Nie je to o tom, že na to nemáš, ale o tom, že spoločnosť má isté pravidlá a teda, ak od teba nikto neočakáva správať sa skutočne dospelo do 25, ani ty od seba nebudeš niečo také očakávať a nebudeš sa o to veľmi snažiť. Avšak to neznamená, že potenciál k tomu nie je. A toto je myslím aj u elfov, dospelí sú v 18 - 20 (ako je uvedené v oficiálnych zdrojoch), ale v minulosti nemuseli mať túto hranicu pre kultúrnu dospelosť. Tam si tých 110 viem živo predstaviť, avšak v súčasnosti by som to videl skôr tak, že elfská spoločnosť potrebuje tých mladších elfov a dáva im aj viac zodpovednosti, keďže, ako si písala, tí starší naozaj mnohí pomreli (ono server neserver, z logického hľadiska to dáva zmysel, starý elf bojoval a mnohí zomreli, ale deti boli chránené a presúvané a okrem prípadu s loďami zo Silvermoonu, ktoré viezli deti a boli zničené, je nepravdepodobné, že by vo veľkom deti kdekoľvek zomreli...a tie deti sú už teraz biologicky dospelé).

Ono pri veku je ale aj veľký problém v tom, že každý myslí v ľudských pojmoch. Pri trpaslíkoch, gnómoch, orkoch a iných rasách, ktoré majú vlastne len kratší alebo dlhší život je to logické, ale pri elfoch? Vznešení a krvaví elfovia sú spätí s mágiou, ktorá je schopná predlžovať život a posilňovať. Príde mi osobne nepravdepodobné, že elfovia by mali stredný vek, postupnú starobu trvajúcu storočia (počas ktorej by mohli mať všetky choroby, ktoré postihujú starých ľudí v realite...a koľkí starí ľudia následkom mnohých chorôb strácajú chuť žiť...a teraz si predstavte, že by to museli zažívať napríklad sto rokov), až kým by po dlhom postupnom chradnutí zomreli. Skôr by som ich prirovnal k Númenorčanom od Tolkiena: Dospeješ ako normálny človek, potom starneš, avšak je to hlavne o postupnej zmene výzoru, kým telo si zachováva silu, a potom zrazu v určitom momente niečo ako tvoja vnútorná batéria je vyplytvaná a ty začneš starnúť poriadne rýchlo a behom krátkeho času sa z niekoho, kto je síce možno u starší, ale silný a zdravý, stane senilný starec a zomrie. U elfov by sa to možno dalo prirovnať k tomu, že po určitom čase už ich telá nezvládajú ďalej umelé udržiavanie a predlžovanie života od Studne (myslím, že Rád Tirisfalu mal obavu o Aegwynn aj z tohto dôvodu, čo ak jedného dňa jej omladzujúce zaklínadlo už nebude môcť účinkovať a ona nestihne predať moc ďalej...plus im vadila jej moc, ale toto tam myslím bolo tiež) a potom príde krátke starnutie (krátkym treba rozumieť roky, možno aj pár desaťročí). V tejto fáze by mohol byť Anasterian, pričom by sa všetkými možnými spôsobmi snažil sa udržať a posilňovať mágiou, aby to spomalil čo i len trochu (lebo okrem neho som v lore nenašiel žiadneho iného elfa, ktorý by bol skutočne opisovaný ako veľmi starý a slabý).
A u nočných elfov je celkovo problém: kto vie povedať, koľko sa dožívajú? Ono vlastne ani u krvavých elfov by to technicky vzaté nebolo možné v období, kým Studňa nebola, pretože bolo príliš krátke. Nesmrteľnosť stratili v roku 21 a teraz je rok 28/29. Čiže, u nočných elfov je ťažké povedať, koľko sa dožívajú...pretože to asi ani noční elfovia už nevedia. Okrem toho, vzhľadom na tempo, ako sa hýbe dej WoW, pochybujem, že sa vôbec niekedy dostaneme k tomu, aby sme zažili časť príbehu, kde skutočne noční elfovia začnú zomierať na starobu.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Ceroth Tue Feb 10, 2015 6:17 pm

Já si prostě myslím, že tohle je zbytečné. Upřímně: trpaslíci nemají studnu, dožívají se 250 a nikomu to divné nepřijde. Hledá se vysvětlení, tam kde není potřeba. Faeline, elf nebude dospělý v 19, pokud mají nataženou životnost do 300 let, mají prostě natažené vše, dle mého. Tj i tu dospělost mají později.

Můj názor je, že je to zbytečné řešit dopodrobna dokazovat tohle tamhle. Prostě elfové jsou dlouhověcí, jako takoví mají i posunout hranici dospělosti. Proč najdeš v rp bláznivé 19 leté elfky typu lithiri a další věci z města? Protože je v reálu hrají lidé. Kteří jsou v 15 prostě v takovém hormonálním rozpoložení, že je všechno cool a bomba a namaluj mi sluníčko. Takže budou i v rp takoví..proč by nebyli?

Osobně mám rád elfy z pána prstenů, nevšiml jsme si tam elfích puberťáků nějak extra.

Ceroth
Ceroth
Admin

Poèet pøíspìvkù : 314
Join date : 26. 10. 13

https://elrendarkeep.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Ceroth Sun Mar 01, 2015 12:01 pm

Jak "tančit"


Návody       Warrior_crest

Tedy, protože vidím, že vás baví i raidování a chození dungeonů, rozhodl jsme se s vámi podělit o pár zkušeností. Hraju WoW dlouho a vyzkoušel jsem spoustu class (krom DK a Balance druida). To k čemu jsem přišel kdysi jako slepý k houslím mi však kupodivu sedlo jako ulité. V následujícím příspěvku rozeberu trochu téma tankování. Nejdříve vymezím pojem tank, sepíšu pár věcí, které by měl správný tank splňovat. Dál nahlédnu trochu blíže na tankovací classy a závěrem přidám slovníček pojmů. Tak pojďme na to.

Kdo je tank?

Pod pojmem tank, si představme válečníka, jeho hlavním úkolem je přijímat rány a držet na sobě nepřátele, zatímco se je DMG dealeři snaží zabít. Sám o sobě tank nedává extra velké rány, ale zato svými spelly generuje velké množství threatu a tím si drží aggro.

Jak se stát skvělým tankem

Ano, tankovat může skoro každý, být dobrým tankem není zas tak těžké, ale je tu pár rozdílů, jak poznáte skvělého tanka od dobrého.

1. Má za všech okolností aggro na všech mobech, na kterých aggro mít má (a ne na těch, na kterých ne). Pokud nemáte aggro - nejste tank!

2. Má rychlé reakce v nabírání nových addů, než se dostanou k healu nebo DMG dealerům.

3. Má skvělé reakce v tauntování a opětovném nabrání mobů, na kterých ztratí aggro (což se stane každému).

4. Je seznámen s taktikami a mechanikami daného encounteru v dungeonu, či raidu. Zná ability bossů a za jakých podmínek je využívají a díky tomu ví, kdy si kam stoupnout a kdy využít defensivní (nebo ofenzivní) cooldowny. Mrtvý tank neutankuje nic!!!

5. Rozumí všem "position requirements", které mají (zejména melee) DMG dealeři. Umí dostat moby do pozice, ve kterých DMG dealeři vždy dokážou odvést tu nejlepší práci.

6. Má kvality vůdce a nebojí se převzít kotnrolu nad partou a určovat ostatním úlohy, které mají splnit.

Jak si zlehčit tankování

Ať už používáte či nepoužíváte různé addony (např. threat meter, nameplates atd.). Je pro vás NEZBYTNÉ mít vždy za všech okolností zapnuté "nameplates" u mobů (klávesová zkratka V). Viz obrázek!

Návody       Nameplatesscrunchedup

Díky tomu víte, jací mobové jdou po vás, kteří se "utrhnou" a vyběhnou po healu či DMG dealerech. Usnadňuje to tauntování mobů.

Pomocí klávesy "Tab" rychle přepínáte mezi moby, kteří jsou před vámi. Mob, kterého máte targetnutého, má výraznější nameplate, než ostatní.

Key binds

Občas opomíjená část tankování. Jako tank musíte umět reagovat rychle a pokud umíráte kvůli tomu, že pomalu klikáte myší na spelly, doporučuji přístup změnit. Jako tank se často budete hýbat, tahat bosse či addy a kamera vám bude lítat všude možně, řešením jak neumřít jsou klávesové zkratky.

Minimálně všechny defensivní cooldowny MUSÍ mít nastavené klávesou zkratku, která musí být dostatečně po ruce, abyste se "neuklikli" ale rychle a efektivně ji využili ve správný čas.

Gear a staty

To co popíši zde se týká statů a equipu na tanka.
Důležité tankovací staty: DODGE, PARRY, BLOCK, MASTERY

Parry:
Dodge:
Block:
Mastery:

Méně důležité staty: hit rating, expertise, critical rating, haste

Důležitá věc! Equip, který získáváte nepřidává přímo procenta k daným statům, místo toho je na nich. tzv "rating". Pro převod ratingu na přímá procenta existují převáděcí formule, které vidíte v spoileru dole.

Spoiler:

Přizpůsobivost

Být dobrým tankem znamená vědět co přijde a být na to připravený. Ti nejlepší tanci v batohu tahají několik různých equipů, aby byli připravení na rozličné encountery. Například Magic resistance equip, pokud víte, že v souboji bude záležet na tom, zda přežijete spelly bossů. Nebo naopak trinkety zvyšující dmg, pokud je encounter tzv. "dps race".

Důležitá je i znalost encounteru. Není možné přijít před bosse a začít se ptát na taktiku. Studujte taktiky z wowpedie, kde jsou dokonce i odkazy na videa z boss fightů. Tank by měl být ten, kdo ostatním oznámí taktiku, určí kde kdo má stát a upoznorní na možné zvraty v průběhu boje.

Označování pomocí Raid Icon

Návody       Az_raidicons

Správné používání raid icon může velmi zlehčit raidování. tyto "marky" můžete využívat i v dungeonu. Hráči pak mají lepší přehled a vědí, co se kterým mobem dělat.

Návody       IconSmall_RaidSkull - Skull je vždy taget číslo 1! Mob, který dostane Skull musí být co nejdříve zabit - všechna dps (která nedostanou jiný úkol) musí vždy switchnout target a zabít lebkou ozančeného moba co nejrychleji!

Návody       IconSmall_RaidCross - Křížkem označený mob je druhý v pořadí na zabití! Jakmile padne cíl s lebkou, všechna dps (která nemají jinou úlohu) musí switchnout target a zabít moba s křížkem! (POZOR: pokud tankuji či označuji moby já, většinou po zabití moba s lebkou přepíšu křížek také na lebku, pro snažší pochopení)

Zbylé target icony se často využívají pro označení "CC" mobů.
Star - Sap od Rogue
Square - Freezing Trap od Huntera
Diamond - Banish/Fear od Warlocka
Triangle - Hibernate/Roots od Druida či Hex od Shamana
Moon - Polymorph od Mage
Circle - Shackle Undead/Mind Control - Priest

Pro tanka je vhodné mít minimálně Lebku a Křížek na key bindu, aby mohl rychle a efektivně řídit DMG dealery, kteří se pak soustředí na jednoho moba a zabijí jej rychleji.

Aggro a Threat

Threat je "stupeň" nepřátelství, které má daný nepřítel vůči hráčům. Každý mob má svůj "threat table" do kterého se započítávají všechny nepřátelské akce, způsobené hráči, proti tomuto mobovi.

Tyto dvě akce zvyšují threat: dávání DMG a healování.
Threat z dávání DMG se převádí 1:1, pokud dáte nepříteli ránu za 100, jeho threat vůči vím vzroste o 100.
Threat z healování se převádí v poměru 1:2, pokud vyléčíte sebe nebo spojence za 100, váš threat vůči nepříteli vzroste o 50.

Tanci mají vždy speciální "formu" ve které zvyšují threat, který generují.
Warrior má Deffensive stance
Druid má Bear Form
Paladin má Righteous Fury
DK má Blood Presence

Aggro - toto slovo značí stav, ve kterém se nachází ten, kdo má nejvíc Threatu vůči danému mobovi. V podstatě to znamená, že daný mob výhradně útočí na tuto osobu.
Podstata tankování je DRŽET SI CO NEJVYŠŠÍ THREAT A PROTO MÍT AGGRO na těch mobech, které hodláte tankovat.

Pro udržení aggra má tank spelly, které generují velké množství threatu jmenovitě to jsou:

Death knight
Návody       Wow_icon_spell_deathknight_butcher2Death Strike
Návody       Wow_icon_inv_weapon_shortblade_40Heart Strike
Návody       Wow_icon_spell_deathknight_darkconvictionRune strike

Pro AoE situace (tankování více mobů) má DK tyto spelly: Death and Decay a Blood Boil.

Druid
Návody       Wow_icon_ability_druid_mangle2 Mangle
Návody       Wow_icon_spell_druid_thrash Trash

Pro AoE situace má druid tyto spelly: Trash a Swipe.

Paladin
Návody       Wow_icon_ability_paladin_shieldofvengeance Shield of the Righteous
Návody       Wow_icon_spell_holy_crusaderstrike Crusader Strike
Návody       Wow_icon_spell_holy_avengersshield Avenger's Shield

Pro AoE situace využívá paladin spelly: Consecration a Hammer of the Righteous v kombinaci se zaplým Inquisition.

Warrior
Návody       Wow_icon_inv_shield_05 Shield Slam
Návody       Wow_icon_ability_rogue_ambush Heroic Strike
Návody       Wow_icon_ability_warrior_revenge Revenge

Pro AoE situace využívá warrior tyto spelly: Shockwave, Thunder Clap (který s talentem dá všem zasaženým nepřátelům Rend) a Cleave.

Kouzla a ability

Jako tank máte množství abilit, které vám umožňují dosáhnout maxima jako tank. Jsou to buď ofenzivní, defenzivní nebo "ostatní" spelly.

Mezi Ofenzivní spelly se řadí ty, které vám pomáhají v budování threatu. Ofenzivní cooldowny pak umožní na krátkou dobu zvýšení vašeho dmg (a tím zvýšení generace Threatu).

Defensivní spelly vám pomohou přežít boj s bossem, řadí se mezi ně různé štíty, zvýšení počtu HP a podobně. Většina class má dvě silné defensivní ability s výjimkou DK, který jich má víc (zase ale ztrácí jiné věci).

Mezi ostatní spelly patří hlavní různé debuffy, díky kterým zvyšuje tank svou šanci na přežití. Snižuje DMG, který nepřátelé dávají, prodlužuje dobu mezi jejich útoky a podobně. Dále sem patří různé stuny, zpomalování a podobně.

Tank by měl vědět, jaké self-buffy si má udržovat kvůli lepšímu přežití (např.: Návody       Wow_icon_ability_defend Shield Block). A jaké debuffy držet na nepřátelích (např.: Návody       Wow_icon_ability_druid_demoralizingroar Demoralizing Roar).

Začátek encounteru

Jednou z nejdůležitějších věcí při tankování je umění správně začít boj. Nejen tanci by si měli uvědomit, že na začátku souboje je threat všech členů party nebo raidu vůči mobům roven NULE. V praxi to znamená, pokud tank svým prvním útokem na moba mine, zatímco DMG dealer, který má hit rating cap, nepřítele trefí. Mob se rozeběhne po DMG dealerovi a tank je nucen "vyplácat" Taunt. Pokud začínáte encounter jako tank, ujistěte se, že využijete jednu z abilit, které generují nejvíc threatu (viz předchozí odstavec) a HLAVNĚ musíte předvídat, že váš útok může minout nebo být zblokován a v tu chvíli mějte připravenou druhou abilitu!

Za doby datadisku the Burning Crusade jsem zažil i raidy, ve kterých měli DM dealeři zakázáno útočit na bosse, dokud jej tank nesnížil ze 100% hp na 95%. Teprve pak dal tank pokyn k zahájení dmg.

Tank by měl vědět, že některé class (rogue, hunter) mohou pomoci s počátečním threatem pomocí kouzel Návody       Wow_icon_ability_hunter_misdirection Misdirection nebo Návody       Wow_icon_ability_rogue_tricksofthetrade Tricks of the Trade. Měl by tedy na začátek encounteru požadovat jednu z těchto abilit od daných classů.

Přežití

Aby bylo možné zvítězit v encounteru, je potřeba aby tank přežila  vykonával správně svou úlohu. Může se zdát, že přežití závisí zcela na práci healerů. TO ALE NENÍ PRAVDA. Pochopitelně healeři musí zvládat správně jsou práci, jinak je boj ztracen, ale závisí na spolupráci všech členů party, kteří se snaží vyhnout se všemu DMG, kterému se vyhnout dá (nestát v ohni a podobně).

Jako tank máte množství spellů, které vám umožní přežít. Podrobněji u jednotlivých classů je rozeberu později. Teď jen pár tipů.

- "Prevention is better than remedy" volně přeloženo prevence je lepší než náprava. Defensivní cooldowny by měli být využívané co enjčastěji během souboj, pokud si je ovšem nešetříte na určitou fázi boje.

- Myslete dopředu! Nečekejte se zapnutím defensivních cooldovnů až na dobu kdy máte 5% HP. Tehdy už je pozdě na záchranu. Použijte defensivní cooldowny třeba už na 50% života ať mají healeři čas reagovat.

- Nesnažte se "stackovat cooldowny" (zapínat víc defensivních cd najednou). Pokud musíte využít všechny své defensivní CD, abyste přežili něco je špatně. Toto se netýká chvíle, kdy jsou healeři mrtví nebo nemohou kouzlit.


To by bylo k první části o tankování vše. V následujících příspěvcích se zaměříme na jednotlivé tankovací classy a povíme si o nich víc. Následují vysvětlivky.


Vysvětlivky:
Ceroth
Ceroth
Admin

Poèet pøíspìvkù : 314
Join date : 26. 10. 13

https://elrendarkeep.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návody       Empty Re: Návody

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru